5 листопада 2024 року в Чернівцях розпочався форум румунської національної спільноти. У заході взяли участь понад 150 делегатів румунської громади, представники органів державної влади, духовенства, дипломатичного корпусу та наукових кіл. Учасники обговорювали актуальні питання життя румунської громади в Україні, її роль у розвитку держави та збереженні культурної спадщини.

Серед почесних гостей форуму були Преосвященний єпископ Чернівецький і Буковинський Феогност та адміністратор Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (ПЦУ) протоієрей Іоан Чокалюк.

Форум відкрив Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Віктор Єленський, наголосивши на важливості проведення таких заходів у сучасних умовах. Він підкреслив, що всі національні меншини, зокрема румуни, сьогодні активно захищають Україну. «Нас усіх об’єднують спільна боротьба та спільні корені», – зазначив Єленський. Також вітальне слово мали: Міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов, Голова Чернівецької обласної військової адміністрації Руслан Запаранюк, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Румунії Ігор Прокопчук та Посол Румунії в Україні Александру Віктор Мікула.

Подальша робота форуму продовжилась у форматі панельних дискусій, під час яких учасники обговорили питання забезпечення прав і розвитку румунської громади в Україні.

Під час третьої панельної дискусії на тему «Питання громадського, культурного і духовного розвитку румунської національної спільноти України: стан і перспективи» керуючий Чернівецько-Буковинською єпархією Української Православної Церкви (Православної Церкви України) Преосвященний єпископ Феогност виступив із вітальним словом та представив доповідь.

Архіпастир, зокрема, наголосим, що «…сьогоднішній форум є чудовою нагодою не лише для обміну думками, а й для пошуку нових шляхів співпраці, які допоможуть нам разом будувати спільне майбутнє, засноване на принципах толерантності, взаємоповаги та порозуміння. Впевнений, що результати роботи форуму стануть корисними для всього суспільства, сприяючи зміцненню гармонії між громадами».

«Висловлюємо глибоку вдячність за мужність і самовідданість наших новітніх Героїв – захисників України, серед яких чимало румуномовних громадян та етнічних румунів, які пліч-о-пліч з представниками інших національностей боронять нашу державу від російської агресії. <…> Особливо схиляємо голови перед тими, хто у цій боротьбі віддав найдорожче – своє життя, захищаючи рідну землю від нашестя чужинців.  Нехай Господь дарує їм вічну пам’ять, а нам – силу та мудрість продовжувати їхню справу» – сказав на завершення владика Феогност.

Завершився перший день форуму насиченою програмою, яка включала вітальні виступи, панельні дискусії та конструктивні обговорення. Учасники мали змогу обмінятися думками щодо актуальних питань, що стосуються життя румунської громади в Україні, її культурного, духовного і освітнього виміру, а також перспектив співпраці між Україною та Румунією.

Другий день форуму обіцяє бути не менш цікавим, адже запланована низка заходів, зокрема: візит до Боянського ліцею «Лідер» імені І. Некулче Боянської сільської ради Чернівецького району (Чернівецький район, с. Бояни, вул. Фока Олени, 1), візит до музею археології та етнографії імені Максиміліана Хакмана (Чернівецький район, с. Опришени, вул. Ніколає Рошка), участь Голови ДЕСС у засіданні Ради церков і релігійних організацій при Чернівецькій обласній військовій адміністрації (вул. Руська, 28), візит до Чернівецького обласного товариства румунської культури ім. М. Емінеску (м. Чернівці, пл. Центральна, 9).

Пресслужба Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (ПЦУ)