Боголюбивим пастирям, чесному чернецтву і всім вірним

Чернівецько-Буковинської єпархії Православної Церкви України

Дорогі отці, браття і сестри!

Христос Воскрес!

Hristos a înviat!

«Пасха прекрасна, Пасха, Господня Пасха, Пасха всечесная засяяла нам. Пасха, радісно обіймімо одне одного! О Пасха, визволення від скорботи, бо сьогодні із гробу, немов із чертогу, засяяв Христос і жінок радістю наповнив, промовивши: проповідуйте апостолам» (стихира Пасхи). Ця воскресна стихира особливо глибоко звучить для нас сьогодні, коли впродовж останніх років ми переживаємо багато скорботи, нагадуючи нам, що шлях страждань неодмінно веде до радості Христового Воскресіння.  

Пасха Господня, прекрасна і всечесна знову засяяла нам. Вже втринадцяте святкуємо Пасху у складних умовах агресивної війни росії проти українського народу, та, попри все, дякуємо Господу за те, що підтримує нас упродовж всього цього часу. З вдячністю Господу за те, що зберіг нас протягом часу від минулої Пасхи, ми знову можемо з духовною радістю обійняти одне одного у храмах, у своїх домівках, у своїх думках. Пасха – є визволенням від скорботи! А минулої зими, крім духовних скорбот і боротьби зі своїми гріхами, ми з вами, отці, браття і сестри мали зовнішні життєві скорботи – холод і темряву.

Воскресінню передували страждання і смерть Спасителя. І протягом посту роздумуючи про це, ми мали би сказати собі, а чи готовий я слідувати за Христом у стражданнях? І чому це не має стосуватися і мене? Саме приклад цієї страждаючої жертовної Любові, самого Господа, надихнув нас перетерпіти наші скорботи, і не тільки терпіти самим, а й намагатися жертовно служити ближнім у їх потребі. Цей час став благодатним ґрунтом для кожного християнина, бо кожен проявив себе у добрих справах на користь ближньому, на користь суспільству. Бо саме так ми славимо Христа Воскреслого не лише словами і піснеспівами, а й конкретними справами і способом життя.

Сьогодні із гробу засяяв Христос і, в особі жінок-мироносиць, кожного з нас наповняє радістю, надихає любов’ю, підтримує у надії та дарує благодать апостольства і посилає проповідувати Його славне Воскресіння усьому світові. Бо Пасха Христова – це наріжний камінь нашої віри, як вірно каже про це апостол Павло: «А якщо Христос не воскрес, тоді марна й проповідь наша, марна й віра ваша» (1 Кор. 15:14). Саме через своє Воскресіння Христос нас врятував від влади гріха та смерті. «Через воскресіння нам дано незліченні блага… Сьогодні звершилася перемога світла. Сьогодні наш Владика поставив трофей перемоги над смертю і скинув владу диявола, через Своє славне Воскресіння відкрив нам дорогу до відродження, зцілення і спасіння. Тож будемо всі радіти, тріумфувати й веселитися… Бо через смерть ми стали безсмертними, після падіння – встали, після недуги – уздоровилися, після поразки – вийшли переможцями» (зі Слова свт. Іоана Золотоустого на Пасху).

         «Воскресіння день, і просвітімось торжеством, і одне одного обіймімо… простім усе, заради воскресіння» – так закликає всіх нас сьогодні свята Православна Церква. Через світло цього торжества проженімо темряву з наших сердець, ту темряву обра́з, злості та ненависті до ближнього, яку носимо у собі. Тому браття і сестри: «Очистьмо почуття і побачимо неприступним світлом воскресіння осяяного Христа, Який промовляє: Радійте!» (з тропаря 1-ї пісні канону Пасхи).

         У цю радісну і світлодайну ніч, хочу знову молитовно підтримати і привітати з Пасхою Христовою наших воїнів, Захисників і Захисниць, які захищають наші життя та майбутнє, і особливі вітання для наших земляків – воїнів-буковинців. Вклоняємось і дякуємо вам за подвиг. Щирі вітання для силових структур, лікарів, волонтерів та всіх небайдужих людей. Сердечно вітаю голову Чернівецької обласної військової державної адміністрації, депутатський корпус всіх рівнів та місцеву владу. Вітаю всіх, хто працює на благо нашого краю, студентство, наших семінаристів, молодь, діточок і всіх буковинців. Вітаю кожного, кого Господь привів до нашого краю, хоч і вимушено ви опинились на Буковині, але відчувайте себе завжди як удома. З вдячністю за самовіддане служіння вітаю своїх співслужителів – священників, дияконів, капеланів, ченців і черниць Чернівецько-Буковинської єпархії та всіх православних християн.

         Словами апостола Павла до християнської громади Ефесу хочу закликати кожного з нас: «…прошу вас, щоб ви поводилися гідно звання, до якого були покликані, з усякою покірністю і лагідністю, з довготерпінням, у любові підтримуючи одне одного, намагаючись зберігати єдність духа в союзі миру. Один Господь, одна віра, одне хрещення, один Бог і Отець усіх, Який над усіма, і через усіх, і в усіх [нас] (Еф. 4:1-4, 6). Також вкотре звертаюсь до наших братів і сестер у одній вірі і одному хрещенні – єднаймося навколо автокефальної Православної Церкви України. До цього нас кличе Спаситель, до цього закликає Вселенська Мати-Церква, до цього нас спонукають виклики війни, цього бажає і кожний справді віруючий християнин.

         Дорогі отці, брати і сестри – прославляймо нині воскресіння Христа, оспіваймо славно Його перемогу, долучімось до істинного Сонця Правди, та відкиньмо всю темряву і неправду з нашого життя, бо

Воістину воскрес Христос!

Adevarat a inviat!

З любов’ю у Христі,

+ ФЕОГНОСТ

Єпископ Чернівецький і Буковинський

Пасха Христова 2026 року Божого,

місто Чернівці